Полезно

Какво представлява сплит климатична система?

Сплит системата се състой от външно и вътрешно тяло. Предназначена е за охлаждане, отопление и изсушаване на въздуха в помещенията.

Какво е инверторен климатик?

Инверторните климатици поддържат по-плавно и прецизно температурата в помещението. Това се дължи на компресора, който е проектиран да променя оборотите си в зависимост от температурата в помещението. При достигане на желаната температура оборотите намаляват и с малко енергия се поддържа съответното ниво на работа.  DC инверторен климатик  с високо ефективен компресор, повишава ефективността на цялата машина и намаляване консумираната електроенергия.

На какво трябва да обърна внимание при покупка  на климатик? За какво трябва да внимавам?

При избора на климатик трябва преди всичко да се съобрази мощността на климатика с големината на помещението.  Също така трябва да се вземе предвид изложението, дограмата и изолацията на стените, пода и тавана.
Важен показател е енергийната ефективност. Потребителите лестно се ориентират по енергийния клас A A+ A++. SEER - сезонна ефективност в режим на охлаждане и SCOP - сезонна ефективност в режим отопление са най-добрият ориентир. Като колкото по-голяма е стойността, талкова по-ефективна е работата на климатичната система и съответно разхода на енетрия по-малък.
Важна характеристика е нивото на шум.   

Може ли с един климатик да се охлажда/отоплява цял етаж/апартамент?

Да, но свободното движение на въздушните потоци е значително затруднено от наличните стени/ врати. Наличието на големи разлики в температурата в отделните помещение би създало дискомфорт и неудовлетвореност от работата на системата. В такива случай е препоръчително инсталирането на мулти-сплит система.

Колко вътрешни тела мога да бъда свързани към едно външно на мултисплит система?

Към едно външно тяло могат да се свържат стандартно от 2 до 8 вътрешни тела, в зависимост от модела на сплит системата. Ние имаме опит и препоръчваме мултисплит системите на  Fuji Electric. Новите мулти-сплит системи на Fuji Electric се наричат mini VRF. В тях са използвани технологии от свръхинтелигентните AirStage VRF системи за централна климатизация, което допринася за висока ефективност и икономична работа.

Застрашено ли е здравето ми при употребата на климатик?

Не. Филтрите във вътрешното тяло осигуряват чист въздух и повишават чувството за комфорт. Филтрират прах, полени и др. вредни частици.

Как функционират допълнителните филтри?

Ако наличието на допълнителни филтри е водещ при избора Ви на климатик, е важно да се  грижите за периодична им подмяна. Препоръчително е това да става преди всеки активен отоплителен или охладителен сезон. Цената на подобна смяна започва от 25 лева, в зависимост от вида на филтъра и климатичната система. Ако не подмените филтъра, той спира да функционира и трябва да бъде премахнат.
Ето и кратко описание как функционират тези филтри според производителите им.

Филтри с активен карбон
gree-active-carbon
Филтрите с активен карбон са особено полезни за отстраняването на миризми от цигари дим, домашни любимци, почистващи препарати и други източници. Повърхността от активен въглен се обработва с кислород, за да се активират милиони микроскопични пори, намиращи се между атомите на карбоновия филтър. Тези микроскопични пори използват химическо привличане, за да абсорбират и уловят малките молекули отделяни от миризмите.
Карбоновите филтри трябва да се подменят на всеки 3 – 4 месеца.

Катехинови филтри
gree-catechin
Катехиновите филтри са електростатични филтри за фино почистване на въздуха, обработени с биологично активно вещество – кетахин. Това е натурален полифенол,   намиращ се в зеления чай, ябълката и др. Кетахинът е природен антисептик, високо ефективен срещу развитието на бактериите. Праховите частици от въздуха се задържат във филтъра, където се деактивират микроскопичните бактерии и вируси, помагайки за ограничаване или спиране на разпространението им.  По този начин филтрите осигуряват по-чист и сигурен дом за здравето на цялото семейство. 
Катехиновите филтри трябва да се подменят на 3-4 месеца.

Филтри със сребърни йони
gree-silverion
Йонните филтри са ефективни при отстраняване на бактерии, вируси, спори, гъби и други алергени от циркулиращия в помещението въздух. Сребърните йони са безцветни и безвкусни йони, който нямат никакви странични ефекти. Филтърът генерира и освобождава сребърни йони във въздуха, където те се прикрепят към микроорганизмите, унищожава микробите на молекулярно ниво и ефективно предотвратява тяхната репродукция и растеж.
Йонните филтри се подменят на 3-4 месеца.

Какво трябва да имаме предвид?
Поддръжката на допълнителната филтърна система изисква допълнителни финансови средства.
Цялостно премахване на миризми и пречистване на въздуха в помещението, без приток на свеж въздух, дори и при функциониращи филтри, е трудно да се гарантира.  

Какво е йонизатор?

Йонизаторът насища въздуха в помещението с йони с отрицателен ел. заряд. Отрицателните йони имат положително влияние върху всички живи същества и по-специално човека. Те помагат на тялото да се отпусне и да се почувства по-добре, благоприятстват нашето здраве. Сред природата най-голяма концентрация на отрицателни йони има в гористи и планински местности, в близост до реки, езера, водопади. 

Каква температура е препоръчителна?

По принцип разликата между външната и стайната температура не трябва да е повече от 6 – 8°С. По-големи разлики могат да предизвикат здравословни проблеми предимно на сърдечно-съдовата система.
Климатичните системи наред с температурата регулират и влажността. Това допринася за по-голям комфорт, особено в дните с повишена влажност на въздуха, когато понасянето на горещините е особено трудно.

Каква температура е отпимална?

Лятото при 30 градуса на сянка, климатиците са единствената възможност за ефективно намаляване на температурата в затворени помещения. Задачата на климатика е достигането на оптимални за човек температура и влажност на въздуха. За оптимална стайна температура се приема 22°С, влажност на въздуха около 50%.    

Колко често трябва да се прави профилактика на климатика?

Производителите препоръчват профилактика на климатичната система веднъж годишно. Като в повечето случай това е задължително през гаранционния период, а в последствие може да Ви осигури по-дълготрайна експлоатация.  При профилактика се проверява основно работата на климатичната система, почиства се и се отстраняват евентуални запушвания по тръби и кондензни маркучи. Измерва се нивото на хладилния агент, което е от първостепенно значение за ефективната работа на климатичната система. Важно е да почиствате или подменяте филтрите при всяка смяна на сезоните.

Мога ли сам/а да почистя филтрите? 

Да. Можете сами да почистите филтъра за прах и други едри частици. Този филтър се намира под предния капак. Необходимо е да се свали и да се измие с течаща вода и сапун. Този филтър предстъвлява финна решетка и е важна бариера срещу замърсяването на въздуха в стаята. По време на монтажа ще бъдете инструктирани. Бактериалните и плазмини филти не могат да бъдат почиствани. 

Колко е животът на един климатик?

Според часовете работа и вземайки предвид поддръжката и профилактиката, климатичната система може роботи между 10 и 15 години.

Какъв е разходът за ток на една климатична система?

Енергийният разход е различен според вида на уреда. Всеки уред е класифициран от производителя в така съответния енергиен клас (от A до G). А клас е за уреди, които работят изключително ефективно. В рамките на Европейския съюз към момента се разрешава продажбата единствено на инверторни климатици с клас А А+ А++ А+++ , които отговарят на високите европейски изисквания за опазване на околната среда. 

От какво още зависи разходът на енергия?

Консумираната енергия също много зависи и каква температура сте задали. Дори един градус повече зададен с дистанционното управление на вашият климатик през зимата може да доведе до съществена разлика в сметката за електричество. При зададени 30 градуса климатикът няма да дава повече топлина. Тази потребителска настройка, не кара климатика да отдава повече или по-малко, а просто при обикновените климатици означава кога уредът да изключи, а при инверторните кога да намали или увеличи оборотите. Цялото енергоспестяване би се загубило, защото климатикът ще работи на пълна мощност през цялото време!

Какво е важно за монтажа на вътрешното тяло?

Вътрешното тяло трябва да е поставено абсолютно хоризонтално. Кондензният маркуч трябва да е отведен навън, защото в противен случай кондензът ще се стича по стените.

Какво е важно за монтажа на външното тяло?

Важно е мястото да е достъпно за профилактика и поддръжка.

Колко време отнема един стандартен монтаж?

Стандартно екип от двама монтажисти може да се справи за около 2 часа. Разбира се винаги може да изникнат трудности и непредвидени обстоятелства. Времетраенето зависи от сложността на монтажа, дължината на тръбния път, дебелината на стените, наличието на изолация и др. 

Какви са най-често срещаните проблеми при работа на климатика?

В случай, че климатикът не стартира проверете дали климатикът е включен към ел мрежа, сменете батериите на дистанционното.
Избрали сте режим отопление, но не духа топло - проверете отново зададения режим на работа. Погледнете за обледеняване на външното тяло – това се получава предимно при голяма влажност, почти винаги при мъгла.
Чувате пукане от вътрешното тяло – при повишаване на температурата, пластмасовите части се разширяват, при  което се чува пукане.
Неприятна миризма – възможно е филтрите да не са почистени. Ако миризмата не изчезне след почистването им, е необходима профилактика на климатика.

Какво трябва да знам за спецификацията ниво на шум?

Вероятно сте се срещали трудност, опитвайки се да се ориентирате в спецификацията "нива на шум". В повечето случай е посочено повече от едно число и сравнението между различните модели е наистина трудно. Причините са основно две: 1. Всеки производител поднася данните по различен начин. 2. Всяка климатичната система има няколко режима и нива на вентилатора и жалузите. Всеки режим има свои нива на шум. Най-ниското ниво на шум е измерено при най-ниски обороти на вентилатора. При промяна на мощността, с цел поддържане на зададената температура, се променят и оборотите, съответно нивото на шум се увеличава. В пълното описание на климатика обикновено са посочени нивата на шума на всички степени на вентилатора или поне минимални и максимални стойности. Препоръчително е да сравнявате най-малките показатели, защото при някои модели са посочени само те. 

Какви са допустимите нива на шум?

Шумът и шумовото “замърсяване” на околната среда представляват един от големите екологични проблеми на нашето време. От физична гледна точка шумът представлява звук, състоящ се от тонове, чиито честоти и интензитет имат случаен характер. Нивото на шума се измерва в децибели.
От хигиенна гледна точка шум е всеки звук, който действа неблагоприятно върху здравето, нарушава отдиха, смущава контакта на човека с околната среда.
У нас приетите норми за пределно допустимите нива са:
►В жилищни зони - до  50-60 dB;
►В промишлени зони - до 70 dB;
►В жилищни стаи - до 35 dB;
►В класни стаи, читални - до 40 dB.

Примерни нива на шум в околното простванство в dB  
шептене 30 dB
разговор 35-45 dB
вътрешно тяло на климатична система 19-44 dB
външно тяло на климатична система 46-58 dB
прахосмукачка, сушоар - 70 dB
миксер за храна 85-90 dB
Излагане на шум със сила над 90 dB в продължение на повече от осем часа може да доведе до щети за ушите
камион 100 dB
бормашина,  110 dB
дискотеки 95 - 110 dB